Používaním stránok prevádzkovaných MERK REALITY a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Čo sú cookies ?Súhlasím

Piešťany - niekoľko tipov čo vidieť v meste a okolí

Čo určite nevynechať pri návšteve kúpeľného mesta.

Kolonádový most

Jedna z najväčších pých kúpeľného mesta je Kolonádový most ponad rieku Váh. Národná kultúrna pamiatka, známa ako Sklený most, je dielom architekta Emila Belluša a z hotela sa sem dostanete krátkou prechádzkou popri rieke. Postavená bola v rokoch 1931 až 1933, o umeleckú výzdobu skiel sa postaral Martin Benka.

S nápadom na novú dominantu Piešťan a spojenie kúpeľov s mestom prišiel ešte začiatkom storočia vtedajší nájomca piešťanských kúpeľov Ľudovít Winter. V roku 2020 ho kompletne zrekonštruovali.

Prechádzka cez Kolonádový most patrí k tradičným zážitkom návštevy Piešťan, obľúbenou atrakciou je kŕmenie čajok a labutí z mosta. V letných dňoch je most, ktorý spája centrum mesta s kúpeľným ostrovom, zaplnený rôznymi pouličnými umelcami.

Barlolamač

Najznámejšia postava Piešťan vznikla ešte  v roku 1933. Bronzová socha muža, ktorý láme barlu, víta okoloidúcich na priečelí Kolonádového mosta.

Patrí k obľúbeným atrakciám pre turistov a symbolom kúpeľného mesta. Dielo od sochára Roberta Kühmayera bolo odliate do bronzu firmou Barták v Prahe. Pred priečelím mosta ju osadili až po jeho otvorení. Vtedajší nájomca piešťanských kúpeľov Ľudovít Winter dal postavu Barlolamača zaregistrovať ako ochrannú známku kúpeľov a jej ochranu si zabezpečoval súdnou cestou.

Barlolamač sa tak začal objavovať na plagátoch, propagačných materiáloch a ďalších tlačovinách kúpeľov. Kým však bronzový barlolamač láme zdravotnú pomôcku v rukách, jeho predchodca lámal barlu cez koleno.

Kúpeľný ostrov

Jedinečné miesto, ktoré je pôvabné v každom ročnom období. Len 5 minút chôdze od hotela, pri brehu Váhu, po prechode krásnym Kolonádovým mostom objavíte oázu pokoja a oddychu. Jazierka, kvetinové záhony, prekrásny kúpeľný park, kde môžete načerpať energiu.

Symbolom Kúpeľného ostrova  je páv. Odkazuje na príhodu o vtákovi, ktorý sa so zlomenou nohou bahnil v miestnych močiaroch, až kým sa mu neuzdravila.

Kúpeľný ostrov ponúka aj mnohé architektonické skvosty, či už národnú pamiatku Kúpalisko Eva alebo krásne kúpeľné domy Thermia Palace.

Vtáčie Zoo na Kúpeľnom ostrove

Netradičným oživením Kúpeľného ostrova je nepochybne Vtáčia Zoo. Prekrásne pávy, ale ďalšie honosné vtáctvo si môžu návštevníci pozrieť na začiatku kúpeľného ostrova. Zážitok - pre malých aj dospelých - je voľne dostupný každému.

Pitný prameň pri Napoleónskych kúpeľoch

Liečivý prameň, ktorý vyviera z hĺbky 2000 metrov a na povrch vynáša aj niektoré špeciálne zlúčeniny a energiu zemskej magmy. Prameň pôsobí blahodárne pri liečbe reumatizmu a rehabilitácii nervového systému a pohybového aparátu.
Na Kúpeľnom ostrove vyviera desať termálnych prameňov, ktorých minerálna voda dosahuje teplotu až 67 °C - 69 °C.
Jeden z týchto prameňov sa nachádza pod altánkom na stĺpoch so zvonovitou strechou ukončenou malou lucernou v rohovej časti budovy Napoleon Danubius. Voda sa vypúšťa kohútikom a tá tečie do bazéna v tvare polkruhu a odteká do jeho stĺpovej nohy. Pod kohútikom je v kameni vytesaných 60 °C. Voda z prameňa je  slabo mineralizovaná, sírnato - hydrogénuhličitanová, vápnikovo - horčíková, sírna, horúca, hypotonická.
Priaznivo pôsobí pri liečbe  žalúdočných chorôb, horných dýchacích ciest, chronických cystitíd, či anorexie.. Odporúča sa ju vypiť pred jedlom priamo pri prameni, aby si udržala svoju liečivú teplotu.

Sĺňava

Len pár minút cesty autom alebo na bicykli popri rieke od hotela sa nachádza vodná nádrž Sĺňava.Nie je lepšieho miesta pre oddych, keď potrebuje človek vypnúť z pracovného kolobehu a ruchu mesta, v okolí Piešťan nenájdete idylickejšie miesto, prekypujúce krásou prírody.

Počas letných mesiacov patrí k vyhľadávaným atrakciám nielen pre domácich, ale aj rekreantov a dovolenkárov zo širokého okolia. Ponúka cyklotrasu, bežecké chodníky. Milovníci vodných športov si okrem plávania môžu vychutnať vodné lyžovanie, kanoistiku, veslovanie, windsurfing či jachting.

V blízkosti prírodného kúpaliska sa nachádzajú dva autocampy. Prezrieť si môžete aj okolité lesné cestičky alebo sa len kochať panoramatickým výhľadom na tok rieky Váh. Nechýbajú ani možnosti občerstvenia či množstvo doplnkových služieb.

Vážsky ostrov Lido

Len pár krokov od hotela sa nachádza ostrov Lido s rozlohou 8,2 hektára. Patrí medzi chránené obecné územie. Lido znamená pre domácich oázu oddychu a rekreačného športu. Ľudia si tam chodia zabehať alebo s partiou na opekačku, ďalší si idú zaplávať vo Váhu. Svoje obľúbené miesta tam majú aj rybári zo širokého okolia.

V roku 2016 na ostrove vytvorili študenti architektúry originálne diel s názvom UWO.

Konštrukcia je vytvorená z ohýbaného dreva z červeného smreku. Drevený objekt inšpirovaný lodnou konštrukciou má priemer 5,5m a váži 600 kilogramov. Objekt sa bez vonkajších podpôr "vznáša" nad okolitou krajinou.  Môže slúžiť na posedenie, ako lehátko s výhľadom na koruny stromov a oblohu.

Vážský ostrov patrí aj medzi obľúbené miesta pre fotografov. Najmä v jarných a jesenných obdobiach vytvára tamojšia príroda jedinečnú ,,symfóniu” farieb. Vďaka tomu patria Piešťany k turistickej destinácií nielen pre jednodňový výlet.

Vojenské historické múzeum Piešťany

Fanúšikov histórie a letectva určite poteší výlet do minulosti. Múzejné oddelenie Piešťany sa začalo budovať v roku 2002 v priestoroch zrušenej 32. leteckej základni na miestnom letisku (Žilinská cesta, Piešťany).

V expozíciách je pre verejnosť sprístupnených viac ako 550 kusov trojrozmerných zbierkových predmetov prezentujúcich výzbroj, výstroj a techniku používanú v čs. armáde od konca 2. svetovej vojny až po rok 1992, ako aj technika, ktorú používala Armáda Slovenskej republiky, následne Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Väčšia časť veľkorozmerných zbierkových predmetov je sprístupnená na vonkajších plochách.

V múzeu sa nachádzajú zbierkové predmety približujúce návštevníkom dobovú výzbroj, výstroj a techniku čs. armády, používanú v období rokov 1945 – 1992, ľahká obrnená technika, či ťažká pásová technika.

Balneologické múzeum Imricha Wintera

Pri histórií ešte ostaneme. Výnimočný zážitok ponúka Múzeum v Piešťanoch len pár minút chôdze od hotela.

Jeho vznik sa datuje už od roku 1931 zásluhou Piešťanskej muzeálnej spoločnosti a rodiny Winterovcov, prenájomcov kúpeľov. Múzeum malo vlastivedný charakter, od polovice minulého storočia  (1966) sa špecializuje na balneológiu a históriu slovenských kúpeľov a klimatických kúpeľných miest.

Múzeum je umiestnené v kúpeľnej dvorane, v prekrásnych priestoroch kursalónu, kde sú inštalované expozície balneohistórie, minerálnych vôd Slovenska, národopisu a archeológie.

Múzeum ponúka okrem archeologickej expozície repliku izby Milana Rastislava Štefánika, aj repliku tradičnej vidieckej izby v regióne.

Nechýbajú ani unikátne nálezy zo staršej doby kamennej z Moravian nad Váhom z bohatých hrobov zo Stráží, nálezy z lokality "Starý kláštor".

Kursalon

Jednoposchodová budova s dvoma átriami v mestskom parku v Piešťanoch patrí k architektonickým skvostom kúpeľného mesta. Kursalon patrí medzi kultúrne pamiatky, za jej vznikom v roku 1894 stál budapeštiansky architekt Ignác Alpár. V roku 2019 bola po rekonštrukcii znovu otvorená. V súčasnosti ponúka priestory reštaurácie, pivárne a cukrárne.

Pamätná izba Ivana Krasku

Nielen pre fanúšikov modernej slovenskej lyriky bude nezabudnuteľným zážitkom návšteva Pamätnej izby Ivana Krasku, autora nesmrteľnej básnickej zbierky Nox et solitudo.

Izba, kde majster prežil posledné dva roky svojho života, sa nachádza na nábreží rieky Váh, neďaleko Kolonádového mosta, len niekoľko metrov od hotela.

Expozícia v pôvodne zariadenej autorovej pracovni a spálni približuje nielen Kraskovu umeleckú tvorbu, ale aj jeho životné osudy.

Elektrárňa Piešťany

Bývalá dieslová elektráreň na Staničnej ulici v Piešťanoch (neďaleko železničnej a autobusovej stanice) na prvý pohľad vyniká z rady bežných rodinných domov. Budova bola postavená podľa projektu v roku 1906. Patrila medzi prvé elektrárne na Slovensku. Po skončení jej fungovania ju vyhlásili za technickú pamiatku.

Po zoštátnení v roku 1946 bolo jej vybavenie rozpredané a budova ponechaná svojmu osudu. Oživili ju až v roku 2008 projektom Vladimíra Haina, Michala Ganobjaka, Martina Pašku a Zuzany Zacharovej. Renovácia elektrárne priniesla architektom aj prestížnu Cenu za architektúru (CEZAAR).

V súčasnosti je priestorom pre kultúrne podujatia, koncerty, filmové premietania či iné netradičné podujatia ako napríklad Africké trhy.

Mesto bicyklov

Piešťany môžeme bez pochybností označiť za ,,mesto snov” pre cyklistov. Centrum mesta ponúka cyklochodníky pre cyklistov priamo zo železničnej a autobusovej stanice až po centrum mesta. Mesto ponúka aj možnosť zdieľaných bicyklov. Požičať bicykle si môžete aj na našom hoteli.

Okrem mestských cyklochodníkov sú Piešťany ideálnou destináciou pre cykloturistiku.

Piešťany a okolie ponúkajú viac ako 16 značených cykloturistických trás.

Hotel Park v Piešťanech hodnocení