Používaním stránok prevádzkovaných MERK REALITY a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Čo sú cookies ?Súhlasím

Medical - Rehabilitácia

Reflexná masáž chrbta

Je forma špeciálnej reflexnej terapie, ktorá pôsobí najmä cestou nervových spojov a zakončení, v oblasti zvolených reflexných oblúkov. Fyzioterapeut vytvára tlak prstov do podkožia, odstraňuje bolestivé a stuhnuté miesta. Procedúra klientovi navráti pocit príjemného uvoľnenia, zlepší sa periférna cirkulácia krvi, funkcia vnútorných orgánov a nervových buniek a tiež aj hormonálna funkcia a elasticita kože. 

Dĺžka procedúry: 20 minút

 • Indikácie: bolesti chrbtice, šije, hlavy, neurocirkulačné poruchy.
 • Kontraindikácie: akútne zápaly, horúčkovité a infekčné stavy, choroby kože, malígne a benígne nádory, zvýšená činnosť štítnej žľazy, TBC pľúc, tehotenstvo.

Manuálne rehabilitačné techniky (mäkké techniky)

Je pomerne zložitý proces, pri ktorom rehabilitačný pracovník vykonáva súbor rehabilitačných techník, napr. uvoľňovanie svalov chrbtice a blokád,  tlak na príslušné reflexné body, posun fascií. Procedúra má analgetický účinok, klient má pocit úľavy od bolesti, lepšiu cirkuláciu krvi a látkovú výmenu. 

Dĺžka procedúry: 20 minút

 • Indikácie: bolestivé stavy a blokády v oblasti chrbtice, zlé držanie tela, sedavé zamestnanie.
 • Kontraindikácie: akútne a infekčné ochorenia, horúčkovitý stav, nádorové a krvácavé choroby, ekzém, bradavice  a plesne na koži, tehotenstvo s určitými obmedzeniami.

Manuálna lymfodrenáž končatín 

Je odborná metodika, ktorá sa vykonáva malým tlakom na pokožku, bez olejov a esencií. Urýchľuje tok lymfy, podporuje látkovú výmenu organizmu, teda pomáha z tela vyplaviť toxické látky.

Lymfodrenáž účinky: podporuje imunitný systém a výrazne napomáha pri odstraňovaní opuchov a celulitídy. 

Dĺžka procedúry: 20 minút (jedna končatina)

 • Indikácie: liečba lymfatického systému, onkologických pacientov pri opuchov, zvýšenie imunity, regenerácia po operáciách a úrazoch.
 • Kontraindikácie: akútne nádorové ochorenia, rany na koži, zvýšená činnosť štítnej žľazy, zväčšené lymfatické uzliny, kŕčové žily, akútne respiračné ochorenie, cukrovka, tehotenstvo

Breussova metóda 

Je nazvaná podľa pána Rudolfa Breussa z Rakúska, ktorý nebol lekár, ale venoval sa liečeniu mnohých chorôb.  Svoju metódu nazval ako bezbolestnú masáž chrbtice, pri ktorej dochádza k odstráneniu bolesti , k uvoľneniu svalstva a k navráteniu stratenej mobility. Pri tejto terapii fyzioterapeut masíruje klienta zohriatym olejom z ľubovníka bodkovaného. Breussova masáž je silne energetická, harmonizujúca a ukľudňujúca. 

Dĺžka procedúry: 20 minút

 • Indikácie: odstránenie, či zmenšenie bolestí a problémov chrbtice, opotrebovanie a degeneratívne zmeny na chrbtici, poškodené medzistavcové platničky.
 • Kontraindikácie: alergia na ľubovník bodkovaný, kožné defekty na koži, respiračné ochorenie, horúčka, nádorové ochorenia, ťažká osteoporóza, tehotenstvo do 5.mesiaca.

Feldenkraisova metóda - pohyb s uvedomením

Je vo svete veľmi populárna metóda podľa pána Moshého Feldenkraisa, ktorú môže používať každý, bez ohľadu na vek a nevyžaduje si žiadne špeciálne danosti a schopnosti. Založená je na postupe cvikov, ktoré u klienta  zlepšia vnímanie vlastného tela a klient tak porozumie, ako funguje telo, aké sú hranice pohybu, ako telo chrániť pred bolesťou a oslabením. Klient vníma nielen pohyb, ale aj svoj dych, napätie a uvoľnenie. 

Dĺžka procedúry: 40 minút

 • Indikácie: problémy pohybového aparátu, skolióza (zakrivenie chrbtice do strany), bolestivé stavy chrbtice, kĺbov, svalov, zlepšenie rozsahu pohybu po úraze, zlepšenie telesných funkcií, odstránenie obmedzenia pohybu, zvýšenie pocitu telesnej a duševnej pohody.
 • Kontraindikácie: tak, ako pri iných cvičeniach – akútne zápalové ochorenia, respiračné ochorenie,  horúčka.

Škola chrbta

Je inštruktáž, ktorá  sa zameriava na prevenciu pohybových ťažkostí a ochorení chrbtice a tiež aj na liečbu pohybového aparátu. Fyzioterapeut vedie klienta k správnym pohybovým návykom. Metodiky nespočívajú len v cvičení, ale skôr vo vypracovaní zásad správania sa k svojmu telu v častých denných situáciách – pri chôdzi, v stoji a v sede, pri vstávaní, a pri zaťažovaní chrbtice v bežnom živote. Škola chrbta umožňuje správne zareagovať pri bolestivých stavoch chrbta a zároveň vyvarovať sa im. 

Dĺžka procedúry: 20 minút

 • Indikácie:  sedavé zamestnanie, práca s jednostrannou záťažou, korigovanie držania tela a pohybov.
 • Kontraindikácie: akútne respiračné ochorenie, horúčka.

Konzultácia s fyzioterapeutom

Je otvorený rozhovor medzi klientom a fyzioterapeutom. Takáto konzultácia býva často zanedbávaná už v začiatkoch problémov s pohybovým aparátom. Mnohí ľudia cvičia doma pomocou videí na internetových stránkach, ktoré im však nepomôžu odhaliť príčiny ich bolestivého problému. Často sa stáva, že si ešte nesprávnym výberom cvikov zhoršia svoj zdravotný stav. Preto je veľmi vhodné poradiť sa s fyzioterapeutom, ktorý sa pýta na spôsob práce a životného štýlu klienta. Všíma si držane tela, chôdzu a iné pohybové návyky. Na základe získaných informácií môže fyzioterapeut odporučiť vhodný liečebný program a cvičenia. Rovnako je dôležité upozorniť klienta, pred akým druhom pohybu sa má vyvarovať.
Dĺžka konzultácie: 20 minút

Tejpovanie

Vznik tejto terapie sa pripisuje japonskému chiropraktikovi, doktorovi Kenzovi Kasemu. Je to  moderná liečebná metóda, pri ktorej fyzioterapeut nalepí elastické pásky klientovi na kožu. Ich úlohou je zmierniť bolesť svalov a kĺbov. Nalepený pás vytiahne a udrží kožu a podkožie, tým zmenší tlak na bolestivé miesto. Vďaka tomu človek pocíti výrazné zmiernenie bolesti. Pružný pásik zároveň zlepší prekrvenie a cirkuláciu lymfy. 

Dĺžka procedúry: 10-20 minút

 • Indikácie: redukcia svalovej a kĺbovej bolesti (najčastejšie rameno, lakeť, koleno, členok), liečba bolesti chrbtice, podpora cirkulácie krvi a lymfy.
 • Kontraindikácie: žilové ochorenie, poranená pokožka, podliatiny, krvný výron, alergia.

Individuálny liečebný telocvik

Fyzioterapeut sa samostatne  venuje klientovi. Zameriava sa na odstraňovanie jeho chybných pohybových stereotypov, na celkové zlepšenie kondície, naučí klienta cviky, ktoré sú vhodné pre jeho zdravotný stav . Liečebný telocvik je spojený s dýchacou gymnastikou a môžu sa používať aj cvičebné pomôcky.  

Dĺžka procedúry: 20 minút

 • Indikácie: zlé držanie tela, skolióza , bolesti chrbtice, kĺbov a svalov, reumatické bolesti, svalové kontraktúry a iné chyby pohybového aparátu.
 • Kontraindikácie: akútne respiračné ochorenie, horúčka, niektoré nádorové choroby, krvácavé stavy, tehotenstvo.

Skupinový liečebný telocvik

Rehabilitačný pracovník sa v telocvični venuje viacerým klientom naraz, pričom pri tejto procedúre musí vybrať jednotlivé cviky tak, aby ich mohli zvládnuť všetci. Cvičenie je zamerané na zvýšenie pohybovej výkonnosti, telesnej zdatnosti, na udržanie a upevnenie zdravia. 

Dĺžka procedúry: 20 minút

 • Indikácie: bolesti a iné problémy pohybového aparátu.
 • Kontraindikácie: respiračné ochorenie, horúčka, onkologické choroby v akútnom štádiu, krvácavé stavy, tehotenstvo, infekčné ochorenia.

Cvičenie pri osteoporóze

Táto diagnóza postihuje každú tretiu ženu a každého piateho muža. Je to „tichý zlodej kostí“, pričom dochádza k znižovaniu kostnej hmoty a nastáva rednutie kostí. Fyzioterapeut edukuje klienta o potrebe vhodnej pohybovej aktivite a naučí ho cvičenia, ktoré sú vhodné pri tejto diagnóze. 

Dĺžka procedúry: 20 minút

 • Indikácie: ženy po menopauze, pri bolestiach a zaguľatení chrbta, pri nedostatku pohybu, pri podvýžive.
 • Kontraindikácie: akútne zápalové  ochorenia, krvácavé a horúčkovité stavy.

SM systém (cvičenie na chrbticu)

Je systematické cvičenie, ktoré je zamerané na pohybový aparát človeka, najmä na chrbticu. Autorom je český lekár MUDr. Richard Smíšek. Cvičenia tohto systému stabilizujú telo (chrbticu) a zároveň vytvárajú pohyb – mobilitu, posilňujú  svaly panvového dna, brušné a sedacie svaly, liečia poškodené platničky. 

Dĺžka procedúry: 20 minút

 • Indikácie: prevencia proti vzniku bolestí chrbta, problémy s chrbticou, skolióza (skrivená chrbtica do strany), hyperkyfóza (zhrbená hrudná chrbtica) hernia disku, nesprávne držanie tela, sedavé zamestnanie, ochabnuté svalstvo, nerovnomerná svalová záťaž, neurologické ochorenie.   
 • Kontraindikácie: akútne  respiračné ochorenie, zápalové, infekčné a krvácavé stavy,  horúčka.
Hotel Park v Piešťanech hodnocení